8.3 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůInvesticeZ vyššího výběru má jít 900 milionů eur firmám ohroženým energiemi, tvrdí...

Z vyššího výběru má jít 900 milionů eur firmám ohroženým energiemi, tvrdí Krajniak

Ministr práce vyčíslil, že na tvz. 14. důchody by mělo jít 207,619 milionu eur.

Ze zvýšeného výběru daní a pojistného v hodnotě 1,5 miliardy eur má jít největší část na kompenzační schémata státní podpory pro firmy ohrožené vysokými cenami energií, a to 900 milionů eur.

Přiblížil to ve čtvrtek v rozpravě k novele zákona o státním rozpočtu na letošní rok ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina), který zastupoval ministra financí. Do parlamentu přinesl rozpis výdajů, který požadovalo několik poslanců.

Krajňák vyčíslil, že na tzv.. 14. důchody, které by po schválení mohli dostat důchodci v listopadu, by mělo jít 207,619 milionu eur. Na kompenzace pro veřejnou správu půjde 200 milionů eur a na kompenzace pro ohrožené skupiny, tedy domácnosti, případně fyzické osoby 190 milionů eur.

Pokud novela zákona o státním rozpočtu přejde do druhého čtení v parlamentu, avizoval přípravu pozměňujícího návrhu. „Dali bychom tam napevno ty částky, aby každý měl jistotu, na co ty peníze budou použity,“ dodal Krajniak. Podotkl také, že podle zákona o rozpočtových pravidlech nelze použít vyšší výběr daní a pojistného na výdaje v daném roce, aniž by byl změněn zákon o státním rozpočtu, který to umožní.

Předseda parlamentního finančního výboru Marián Viskupič (SaS) reagoval s tím, že je rád za základní rozpis plánovaných výdajů. Konstatoval, že bude čekat na zmíněný pozměňovací návrh a podle toho přizpůsobí i postoj ke změně rozpočtu. „To, že je třeba pomáhat, to, že je třeba kompenzovat, myslím, že na tom je celospolečenská shoda,“ poznamenal.

Návrh vládní novely zákona o státním rozpočtu zvyšuje výdaje i příjmy rozpočtu o zhruba 1,5 miliardy eur, přičemž výše plánovaného deficitu se nemění. I když se oproti původně schválenému rozpočtu výrazně zvýšily daňové příjmy státu, bez změny zákona je nelze v letošním roce použít.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek