8.3 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceEvropské ceny plynu ve čtvrtek ráno vzrostly

Evropské ceny plynu ve čtvrtek ráno vzrostly

Důvodem jsou obavy o dodávky komodity pro očekávaný tvrdý souboj o zkapalněný zemní plyn.

Evropské ceny plynu ve čtvrtek ráno vzrostly. Důvodem jsou obavy o dodávky komodity pro očekávaný tvrdý souboj o zkapalněný zemní plyn (LNG). A také obavy o budování nových zásob po letošní zimě. TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.

Cena referenčního kontraktu na plyn s dodávkou v nejbližším měsíci na burze v Amsterdamu se ve čtvrtek ráno krátce vyšplhala na 183 eur za megawatthodinu (MWh). Později došlo ke korekci a poklesu ceny kontraktu na 175,75 eura/MWh, což bylo o 25 centů více než v předchozí den na konci obchodování.

Zprávy o tom, že malajský koncern Petronas prohlásil tzv.. zásah vyšší moci, force majeure, tedy mimořádnou a nepředvídatelnou událost při dodávkách do svého exportního zařízení na LNG pro únik na plynovodu, také podporují růst cen plynu v Evropě, a to od středy (5. 10.) pozdě večer, uvedli analytici.

„Vývoj by mohl zvýšit konkurenci mezi Asií a Evropou v souvislosti s nevázaným nákladem LNG,“ upozornili experti společnosti Refinitiv.

Topná sezóna v Evropě je již na dohled a brzký nástup zimy nebo déle trvající zima by mohly zredukovat zásoby plynu, což posune ceny ještě výše.

Šéf Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) Fatih Birol ve středu varoval, že Evropa může příští rok čelit ještě akutnější energetické krizi.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek