9.8 C
Brno
Pondělí, 5 června, 2023
- Reklama -časopis
DomůPodnikáníEurokomise již pracuje na zastropování cen plynu, tvrdí ministr Hirman

Eurokomise již pracuje na zastropování cen plynu, tvrdí ministr Hirman

Slovensko na pátečním jednání ministrů Unie odpovědných za energetiku v Bruselu neprohrálo. V reakci na následná kritická hodnocení to v neděli uvedl ministr hospodářství Karel Hirman.

Návrh řešení z dílny Evropské komise (EK), který byl pro Slovensko, ale i další země nevýhodný, byl podle něj schválen spíše formálně. Práce se však nyní soustředí na nalezení způsobu, jak v Unii zastropovat ceny plynu. Tento návrh ještě v průběhu týdne otevřeným dopisem prezentovalo 15 zemí Unie včetně Slovenska a komise na tom momentálně „urychleně“ pracuje, zdůraznil Hirman.

„Původní návrh eurokomise, který jsme ostře kritizovali, o kterém jsme všichni říkali, že je pro Slovensko nevýhodný, tento návrh byl formálně schválen. V tomto návrhu byly provedeny úpravy, které nám daly určité zlepšení, například možnost bilaterálních jednání se zeměmi, kde se daň z nadměrných zisků z naší energie bude vybírat, například v Německu. Zůstala tam možnost zdanění nadměrných zisků, například z rafinerií, což je pro nás velmi důležité,“ přiblížil ministr. Řešení však zůstalo pro Slovensko nevýhodné a Hirman hlasoval proti němu.

Šéf resortu hospodářství zároveň vyzdvihl druhý bod jednání, který byl do programu rady ministrů doplněn právě na základě dopisu 15 členských zemí včetně Slovenska. Ten podle něj může přinést reálné, funkční řešení pro občany i firmy v celé Unii a diskuse o něm byla mnohem zajímavější.

„Jeho základní bod je v zastropování cen zemního plynu, který se dováží na území Unie přes soustavu plynovodů, ale iv nové cenotvorbě pro import zkapalněného zemního plynu (LNG). Proto říkám, že jsme v Bruselu neprohráli. Tento bod vůbec nebyl původně na programu,“ zdůraznil ministr.

Tento návrh se stal podle něj nyní pro Unii prioritou. „Evropské komisi byla dána zásadní úloha, aby urychleně, to znamená, že iv těchto hodinách se v Bruselu na tomto návrhu pracuje, připravila návrh, který by se dal zfinalizovat do konkrétních opatření, která budou společně akceptována na úrovni celé Unie,“ doplnil Hirman. Známý by měl být do příštího jednání ministrů energetiky, které má být přibližně za dva týdny v Praze.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek