8.3 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůInvesticeEU by mohla financovat pomoc v energetické krizi společným dluhem

EU by mohla financovat pomoc v energetické krizi společným dluhem

Návrh vypracovali komisař pro hospodářské záležitosti Paolo Gentiloni a komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

Evropská unie (EU) by mohla financovat svá opatření k řešení aktuální energetické krize, která ohrožuje její ekonomiku, prostřednictvím společných dluhopisů.

Toto navrhují komisař EU pro hospodářské záležitosti Paolo Gentiloni a komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton.

Možné obavy z výhodx pro Německo
Gentiloni a Breton ve svém příspěvku zveřejněném v Irish Times uvedli, že společný dluh by mohl být modelován podobně jako emise dluhopisů během pandemie, z nichž byla financována podpora pracovních míst.

Jejich návrh je zřejmě také reakcí na obrovský německý balíček v objemu 200 miliard eur na podporu domácností a firem, který vyvolal obavy mezi vládami členských zemí EU o férovosti hospodářské soutěže na společném trhu. Ostatní země si totiž nemohou podobně velkou pomoc dovolit.

„Teď je důležitější než kdykoli předtím, abychom zabránili fragmentaci vnitřního trhu,“ uvedli komisaři ve svém příspěvku.

Čas na solidaritu
Závody vlád v podpoře totiž ohrožují jednotný trh a „zpochybňují principy solidarity a jednoty“. „Jedinou možnou odpovědí na obrovské výzvy, kterým čelíme, je evropská solidarita.“

Jelikož jednotlivé vlády mají rozdílné fiskální možnosti, finanční podpora by měla být podle komisařů financována na evropské úrovni ze společného dluhu.

Během pandemie EU emitovala dluh v objemu 100 miliard eur prostřednictvím dočasného programu SURE, a poté tyto peníze půjčila vládám, aby je použily na podporu udržení pracovních míst.

„Jedním z krátkodobých řešení by mohla být pomoc Evropanům a průmyslovým ekosystémům během aktuální krize inspirovaná mechanismem SURE,“ napsali Gentiloni a Breton.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek