8.3 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůInvesticeŠéfka měnového fondu vyzvala k intenzivnímu boji proti inflaci

Šéfka měnového fondu vyzvala k intenzivnímu boji proti inflaci

Světovou ekonomiku „zasáhl jeden šok za druhým“.

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová vyzvala kompetentní lidi, aby pokračovali v intenzivním boji proti inflaci.

Ve čtvrtek pro novináře řekla, že světovou ekonomiku „zasáhl jeden šok za druhým“ – pandemie koronaviru, ruská invaze na Ukrajinu a oživení inflace.

Prioritou by však podle ní mělo být omezení růstu cen. „Pokud neobnovíme cenovou stabilitu, podkopeme vyhlídky na růst. Nemůžeme dovolit, aby se inflace stala rozjetým vlakem – špatným pro růst, špatným pro lidi, obzvláště špatným pro chudé,“ vyjádřila se.

Georgievová uznala, že vyšší náklady na půjčky přiškrtí hospodářský růst, ale vyzvala politiky, aby prokázali zdrženlivost při utrácení peněz na zmírnění bolesti. „Když měnová politika brzdí, fiskální politika by neměla šlápnout na plynový pedál,“ dodala.

Vlády, z nichž mnohé jsou již po boji s pandemií značně zadluženy, by se v době nedostatku potravin a vysokých nákladů na energii měly zaměřit na pomoc těm nejzranitelnějším, nikoli na rozsáhlejší výdajové programy, řekla šéfka MMF. „Politická opatření musí být dobře zacílena a musí být dočasná,“ přízvukovala.

Georgievová také varovala, že „fragmentace“ světové ekonomiky na konkurenční politické bloky může způsobit přetrvávání inflace.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek