8.3 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceNominální mzdy se v srpnu meziročně zvýšily ve všech odvětvích

Nominální mzdy se v srpnu meziročně zvýšily ve všech odvětvích

Dynamičtější meziročně rostly mzdy ve stavebnictví a v ubytování.

Průměrná nominální měsíční mzda v srpnu 2022 se meziročně zvýšila ve všech sledovaných deseti odvětvích ekonomiky. Informoval o tom Statistický úřad.

Vliv inflace
Dynamičtější meziročně rostly mzdy ve stavebnictví (o 13,1 procenta na 921 eur) a v ubytování (o 12,9 procenta na 1012 eur). V průmyslu mzdy vzrostly o 9,1 procenta na 1351 eur. V příjmově nejslabším odvětví, v činnostech restaurací a pohostinství, stagnovali.

Vysoký růst spotřebitelských cen (inflace) způsobil pokles reálných mezd, které klesaly druhý měsíc ve všech odvětvích.

Nejvýraznější pokles reálné mzdy o více než 12 procent se zaznamenal v činnostech restaurací a pohostinství, o 8,5 procenta klesla ve vybraných tržních službách.

O více než 7 procent poklesly reálné příjmy zaměstnanců také v prodeji a opravě motorových vozidel, ve velkoobchodě i v odvětví informací a komunikace.

Tržní služby vzrostly nejméně
V průměru za osm měsíců roku 2022 se nominální měsíční mzda meziročně zvýšila o více než pětinu v ubytování (dosáhla 915 eur). O více než 9% rostly nominální mzdy ve stavebnictví a ve všech odvětvích vnitřního obchodu, nejvýrazněji v maloobchodě (o 11,4 procent). Nejnižší růst nominální mzdy zaznamenaly vybrané tržní služby o 4,6 procenta (1222 eur).

V důsledku vysoké inflace od začátku roku 2022 reálná mzda vzrostla jen v ubytování (o 3,5 procenta). Ostatní sledovaná odvětví zaznamenala její pokles, nejvíce klesla reálná mzda v činnostech restaurací a pohostinství (o 8,4 procenta), nejméně ve stavebnictví (o 0,6 procenta).

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek