8.3 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyOmezení těžby ropy může výrazně ovlivnit světovou ekonimiku

Omezení těžby ropy může výrazně ovlivnit světovou ekonimiku

Saúdská Arábie kritiku odmítá.

Rozhodnutí aliance OPEC+ omezit těžbu ropy může stáhnout světovou ekonomiku do recese, varuje Mezinárodní energetická agentura.

„Vytrvalé zhoršování ekonomiky a růst cen vyvolaný plánem OPEC+ snížit dodávky zpomalují světovou poptávku po ropě,“ uvedla IEA.

„Pokračující inflační tlaky a zvyšování úrokových sazeb si vybírají svou daň, vyšší ceny ropy se mohou ukázat zlomové pro globální ekonomiku, která se již nachází na pokraji recese,“ dodala agentura ve své měsíční zprávě.

Dodávky na světový trh se sníží
Varování IEA jasně ukazuje rozkol se Saúdskou Arábií, která je největším světovým exportérem ropy a de facto lídrem kartelu OPEC.

Dodávky na světové trhy se zřejmě sníží přibližně o 1 milion barelů (1 barel = 159 litrů) denně a ne o 2 miliony barelů denně, jak ohlásila aliance OPEC+, která sdružuje velké producenty.

To je nejvýraznější snížení produkce od začátku roku 2020. Biden prohlásil, že krok OPEC+ bude znamenat „následky“ pro vztahy mezi Washingtonem a Rijádem.

Důvodem je, že několik členských zemí aliance pro problémy s kapacitami stejně produkuje méně, než by mělo podle těžebních kvót.

Podle IEA většina škrtů připadne na Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Nové sankce skupiny G7 a EU proti Rusku mohou ještě více omezit nabídku na globálním trhu.

Kritiku odmítá
Saúdská Arábie odmítla kritiku ze strany Washingtonu za minulé týdenní rozhodnutí ropného uskupení OPEC+ výrazně snížit produkci ropy.

Uvedla, že vyjádření USA nejsou založena na faktech a krok OPEC+ slouží zájmům producentů i spotřebitelů.

Ministerstvo zahraničních věcí Saúdské Arábie v oficiálním vyjádření uvedlo, že rozhodnutí států sdružených v OPEC+ bylo přijato na základě konsensu. Dodalo, že tento krok zohlednil rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou a jejím cílem bylo zmírnění výkyvů na trhu.

Rozhodnutí OPEC+ vyvolalo v USA obavy zejména pro listopadové doplňující volby do Kongresu. Biden a Demokratická strana nyní nejméně potřebují, aby krátce před volbami v USA vzrostly ceny benzínu.

Spojené státy navíc obvinily Rijád z toho, že redukcí cen ropy vychází vstříc Rusku, které vede válku na Ukrajině a úsilí západních zemí o omezení cen suroviny mu vadí.

Rijád však v prohlášení upozornil také na vzájemné konzultace s Washingtonem, v rámci kterých Američané žádali o odklad redukce těžby o jeden měsíc. Podle všech ekonomických analýz však odložení rozhodnutí OPEC+ o měsíc by mělo negativní ekonomické důsledky, dodala Saúdská Arábie.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek