8.3 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůPodnikáníLetos půjde pekařem na stabilizaci situace 3,5 milionu eur

Letos půjde pekařem na stabilizaci situace 3,5 milionu eur

Celkově je pro potravináře vyčleněno na stabilizaci situace 18 milionů eur.

Letos potravinářům půjde na stabilizaci situace celkem 18 milionů eur, z toho pekařem 3,5 milionu eur. Uvedl to pro TASR odbor komunikace Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova, v reakci na kritiku agroresortu ze strany předsedy představenstva Slovenského svazu pekařů, cukrářů a těstovinářů Milana Lapšanského.

Rozdílná rétorika
„Pro srovnání, v roce 2019, za působení Lapšanského na MPRV, dostali pekaři 800 tisíc eur z celkové pomoci potravinářům ve výši 12 milionů eur,“ zdůraznilo MPRV s tím, že „se opakovaně pokoušelo smysluplně jednat s předsedou SZPCC Lapšanským, jeho předsedou na setkání se však značně liší od jeho následně medializovaných prohlášení“.

„Veřejnosti bychom zároveň rádi připomněli, že Lapšanský byl do voleb v roce 2020 generálním ředitelem sekce potravinářství a obchodu na MPRV SR, proto by měl ovládat kompetence a možnosti ministerstva zasahovat a pomáhat podnikatelskému prostředí,“ zdůraznil agroresort.

Ministerstvo připomnělo, že již v letošním roce vyplatilo potravinářským podnikům 8 milionů eur v rámci tzv. burzy. mimořádné pomoci, z toho pekařům bylo vyplaceno 1,5 milionu eur.

„Zároveň připravujeme další pomoc v hodnotě 10 milionů eur v rámci dočasného rámce pomoci, kterou plánujeme v závislosti na jejím schválení v Evropské komisi a na Antimonopolním úřadě SR vyplatit do konce roku. Pro pekaře jsou přes toto schéma naplánováno 2 miliony eur,“ doplnil agroresort .

Úspěch i přes kauzu Dobytkář
„Rádi bychom připomněli i aktuálně vyhodnocované výzvy v objemu téměř 314 milionů eur. Z toho výzva pro potravináře je za 170 milionů eur, což považujeme za mimořádný úspěch s ohledem na kauzu Dobytkář a následné problémy Zemědělské platební agentury (PPA) s akreditací po převalení se korupčních podvod z dob minulé vládní garnitury v agroresortu,“ poznamenalo ministerstvo zemědělství.

„Díky nasazení aktuálního vedení MPRV a PPA se podařilo získat akreditaci a navrátit platební agentuře reputaci. Potravináři a mezi nimi pekaři se tak konečně dostanou ik projektovým eurofondovým penězům, o které Slovensko téměř přišlo díky působení předešlé vlády včetně působení Lapšanského na MPRV“ dodal agroresort.

Lapšanský ve čtvrtek uvedl, že čeští pekaři jsou pobouřeni z nejednání státu při ochraně svých podnikatelů. Členové vlády podle něj každý týden pravidelně slibují, že na dalším jednání vlády, případně po jednání na úrovni EU představí záchranné mechanismy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek