13.2 C
Brno
Pondělí, 20 května, 2024
- Reklama -časopis
DomůPodnikáníJste na rodičovské dovolené? Začněte se vzdělávat a polepšete si na trhu...

Jste na rodičovské dovolené? Začněte se vzdělávat a polepšete si na trhu práce

Sebevzdělávání během mateřské a rodičovské dovolené je skvělý způsob, jak zlepšit své dovednosti a znalosti, a tím zvýšit šance na získání lepšího platu po návratu do práce či lepšího zaměstnání. Pokud tak i během péče o dítě a domácnost stále máte energii a ambice na sobě pracovat, rozhodně se do toho pusťte. Zde je několik nápadů, jak se můžete v tomto ohledu vzdělávat.

Online kurzy a školení

Při výběru typu sebevzdělávání samozřejmě hodně záleží na tom, v jakém odvětví pracujete. Takovému učiteli zeměpisu by asi internetové lekce vaření s michelinským kuchařem profesně příliš nepomohly. Současná doba ale nabízí doslova nekonečné množství možností, ať už jste programátorka, zdravotní sestra nebo řezník. Online vzdělávání navíc může mít také různé formy, z nichž některé jsou dokonce v plném rozsahu dostupné zcela bez poplatku.

Je přirozené, že existuje-li možnost se k online kurzům dostat zdarma, lidé ji preferují. Je však potřeba najít si skutečně legitimního lektora, který dané problematice doopravdy a z praxe rozumí, a ještě ji umí dobře předat svým internetovým studentům. A to u školení, která jsou zdarma, nemusí být samozřejmostí. Proto, abyste jen neplýtvali svým volným časem, kterého na rodičovské není mnoho, si vždy nejdříve přečtěte recenze vámi vybraného online kurzu.

Velká část kvalitních kurzů a školení je na internetu dostupná v podobě skupinových videokonferencí ve spojení se samostatnou domácí přípravou. Pokud si ale připlatíte, můžete mít lektora i sami pro sebe během video hovorů jeden na jednoho. Co je ovšem pro maminky a tatínky na rodičovské dovolené na online kurzech nejužitečnější, je skutečnost, že se za doplňujícím vzděláváním nemusejí vydávat dál než k počítači nebo třeba na gauč, kam si sednou s tabletem.

Jazykové kurzy

Říká se, že kolika jazyky se dokážete domluvit, tolikrát jste člověkem. V současnosti však znalost cizích jazyků znamená především šanci na lepší zaměstnání a zajímavější pracovní prostředí, a tím přímo i nepřímo vyšší platové ohodnocení.

Umět angličtinu je dnes ve většině profesí samozřejmostí. Proto zvažte, zda je vaše psaná i mluvená angličtina dostačující, nebo by vám prospěl nějaký kurz, který oživí zapomenutá slovíčka, jež jste během rodičovského volna nepoužívali.

Máte-li dobře zvládnutou angličtinu, je jistě na místě i učení dalšího jazyka. Právě tato dovednost vám může zajistit kariérní postup, a právě znalost více jazyků je často klíčovým údajem v životopise, na jehož základě se zaměstnavatelé rozhodují o přijetí uchazečů.

V současné době se kromě anglického jazyka hodí umět také německy. Kvůli rozšiřujícímu se obchodu s Latinskou Amerikou a Čínou se pak vysoce cení i znalost španělštiny a čínštiny. Naopak klesá zájem o ruštinu.

Jazykové školy nabízejí mnoho termínů v odpoledních a večerních hodinách, které hojně navštěvují právě pracující lidé nebo maminky na rodičovské dovolené, které během dne jen těžko hledají hlídání pro své ratolesti.

Jazykové školy jsou však pro rodiny, kde vydělává jen jeden z rodičů, často příliš velkou finanční zátěží. Proto, než aby jim se sebevzděláváním musela pomáhat půjčka, jako je třeba tato: https://razdvapujcka.cz/nebankovni-pujcka, hledají rodiče levnější alternativy jazykových kurzů. I tady je skvělým pomocníkem internet a online výuka.

Podpořte své soft skills

S pojmem soft skills se můžeme setkat v každém dobře vypracovaném strukturovaném životopisu a lze si pod ním představit takzvané měkké dovednosti. Ty jsou člověku přirozené v rámci jeho charakterových rysů, a do velké míry se proto nedají naučit. Patří sem kupříkladu empatie, komunikace, smysl pro humor, kreativita, flexibilita, schopnost vedení lidí a spolupráce v týmu, adekvátní vyhodnocování problémů a hledání jejich řešení, ale také třeba time management.

Velká část těchto vlastností se naučit nedá. Na některých dovednostech však můžete poměrně dobře zapracovat a zvyšovat jejich zlepšením svou hodnotu na trhu práce. Kupříkladu absolvování kurzu efektivní komunikace, asertivity nebo time managementu si na každém výběrovém řízení zařídíte plusové body a náskok před dalšími účastníky přijímacího pohovoru. I kurzy tohoto typu se navíc dají absolvovat online, což je pro zaneprázdněné tatínky a maminky na rodičovské dovolené velkou výhodou.

Obohaťte svůj životopis o cenná osvědčení a uznávané certifikáty

Dalším ze způsobů, jak ani po dobu rodičovské dovolené profesně nezahálet, je získávání certifikací z uznávaných kurzů a workshopů. I to je v posledních letech oblíbeným trendem zejména u specifických profesí, jako je kupříkladu IT. Zejména technická odvětví se totiž neustále vyvíjejí a na nikoho nečekají.

Očekávat, že se programátorka nebo třeba datová analytička vrátí po třech letech na rodičovské do práce se stejnými znalostmi a bude schopná konkurovat kolegům, by bylo velmi naivní.

Proto právě v technických odvětvích často muži i ženy investují desetitisíce do certifikátů a učení nových softwarů a nástrojů i během rodičovské dovolené. Stejné úsilí ale musí vyvíjet i lidé, kteří pracují v marketingu a reklamě, vzdělávání a výzkumu, zdravotnictví, právu nebo ve finančních službách.

Pokud i během rodičovské dovolené setrváváte v zaměstnaneckém poměru, můžete se navíc svého nadřízeného zeptat, zda by bylo možné uhrazení alespoň části certifikace ze strany firmy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek