12.4 C
Brno
Sobota, 27 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyJak to bude s důchody pro takzvané „náročné profese“ a koho se...

Jak to bude s důchody pro takzvané „náročné profese“ a koho se to vlastně týká?

Máte do důchodu už jen pár let, ale připadá vám to jako věčnost? Vláda před několika dny obdržela od Ministerstva práce a sociálních věcí návrh zákona, který rozšířil okruh profesí, jež budou mít nárok na dřívější odchod do důchodu. Nepatříte náhodou do některé z kategorií?

Odchod do důchodu

Zdá se vám, že čím blíž důchodové hranici jste, tím pomaleji se čas vleče? Máte-li štěstí, práce vás baví a až na výjimky se do ní těšíte. Někdy se ale zkrátka stane, že už by se člověk nejraději viděl pěkně doma, bez stresu, se šálkem dobrého čaje nad oblíbenou knížkou. Nebo třeba na cestách po světě. Jenomže dovolená není neomezená, a tak jen odpočítáváme dny, kdy budeme moci odejít do důchodu.

Víte vlastně, kdy je možné oficiálně vstoupit do řad důchodců? Pro odchod do důchodu neboli starobní penze musíte splnit dvě podmínky. Tou první je dosažení takzvaného důchodového věku. Tou druhou podmínkou je odpracovat dostatečný počet let – díky tomu budete mít potřebnou výši důchodového pojištění.

Důchodového věku v roce 2024 dosáhnou muži a bezdětné ženy, kteří se narodili v roce 1960 (do konce listopadu). Na pomyslnou hranici dosáhnou také ženy, které se sice narodily později, ale vychovaly jedno a více dětí, a to konkrétně: ženy narozené v květnu až prosinci 1960, které vychovaly dítě jedno; ženy narozené v květnu až prosinci 1961, které vychovaly děti dvě; ženy, které se narodily v květnu až prosinci 1962 a děti vychovaly tři nebo čtyři; a konečně ženy, které se narodily v květnu až prosinci 1963 a dětí mají pět nebo více.

Důchodový věk se však neustále posouvá. U mužů a bezdětných žen roste každým rokem o dva měsíce. Pro ženy s dětmi roste rychleji, a to každý rok dokonce o šest měsíců. Účelem je sjednocení hranice pro všechny na pětašedesát let v roce 2030.

Náročné profese

A pak tu máme ony výše zmíněné náročné profese. Moje profese je taky pěkně náročná, říkáte si určitě. Je ovšem samozřejmě jasně dané, která povolání do této kategorie spadají. V současné době mohou až o pět let dříve odejít do důchodu záchranáři a hasiči. Kdo další se k nim bude moci od ledna 2025 přidat?

Půjde o ta povolání, u nichž nelze snížit riziko nebo jeho pravděpodobnost využitím ochranných pomůcek. Mělo by jít o všechny, kdo pracují na pracovištích, kde hrozí rizika kategorie čtyři a některá z rizik v kategorii tři. Má to své opodstatnění – tito lidé jednoduše podstupují prakticky každodenně mnohem vyšší riziko než lidé v jiných profesích. Není proto divu, že se stát snaží toto riziko nějakým způsobem vykompenzovat.

Nejste si jistí, co přesně znamená kategorie tři a čtyři? V praxi to jsou například horníci a lidé obsluhující důlní stroje, svářeči, laboranti, pracovníci v lesnictví, zedníci, kováři, skláři, skladníci v mrazírnách, laboranti, výjezdoví záchranáři, horští záchranáři, ale i některé zdravotní sestry či lidé pracující v sociálních službách a operátoři zdravotnických středisek. Podle průzkumů se tato změna týká zhruba sto dvaceti tisíců lidí.

Jaké jsou další podmínky?

Není to ovšem tak jednoduché, aby stačilo pracovat dva měsíce jako sklář nebo hasič, a člověk mohl odejít do důchodu mnohem dříve. Nový návrh zohledňuje práci v náročné profesi v období deseti let před tím, než zákon vstoupí v platnost. Snížení bude odstupňované následovně:

  • snížení důchodového věku maximálně o patnáct měsíců při odpracování 2 200 směn;
  • snížení důchodového věku až o třicet měsíců po odpracování 4 400 směn (to je pro představu zhruba dvacet let práce)
  • za každých dalších 74 směn bude možné snížení důchodového věku o jeden další měsíc (až do 60 měsíců, což je pět let).

Další důležitou informací je, že se u těchto náročných profesí bude postupně zvyšovat sazba pojistného důchodového pojištění, které platí zaměstnavatel. V roce 2025 se zvýší o dvě procenta, v roce 2026 o tři, v roce 2027 o čtyři a konečně v roce 2028 o pět procent.

Mohu po odchodu do důchodu ještě pracovat?

Důchod vás láká, ale nechcete přijít o přivýdělek, který vás naplňuje a baví? Návrh důchodové reformy pracující důchodce dokonce podporuje. Pracující důchodci snad nebudou muset odvádět důchodové pojištění – namísto trvalého zvyšování důchodů o malé částky, jako tomu bylo doposud, dostanou slevu 6,5 % ze sazby sociálního pojištění na straně zaměstnance.

Ministr Jurečka uvedl, že tímto způsobem by pracující důchodce získal každý měsíc navíc 1 500 až 2 000 korun (v závislosti na výdělku) coby okamžitý benefit, namísto zvýšení důchodu o osmdesát korun měsíčně, které se navíc musí složitě vypočítávat.

Jestliže se tedy právě poohlížíte po půjčce a uvažujete o nějaké, kde nebude vadit, že jste v důchodu, třeba této: https://proficredit.cz/pujcka-bez-registru, vězte, že to není třeba. I jako důchodce můžete mít dál legitimní příjem a solidní půjčky se obávat nemusíte.

Ach, to plánování…

Plánování důchodu se může zdát jako naprosto banální věc, ať už jde o plánování důchodu pro OSVČ nebo pro osoby v zaměstnaneckém poměru. Tak jednoduché to ovšem být nemusí, obzvlášť pokud nechcete (a to určitě nechcete) mít zbytečně nízký důchod.

Nezapomeňte si tedy pročíst veškeré podmínky, abyste nebyli nemile překvapení. Předdůchod kupříkladu není totéž co předčasný důchod. Při odchodu do důchodu hrají roli rovněž další faktory než jen ty, které jsme si uvedli v dnešním článku o dřívějším odchodu do důchodu pro náročné profese.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek