Mezi moderní a populární investiční nástroje se dnes řadí ETF neboli Exchange-Traded Funds. Jejich obliba stoupá, přičemž v zahraničí jsou vyhledávané již roky, u nás především v posledních pár letech. Burzovně – veřejně obchodované fondy, jak můžeme anglický název přeložit, jsou fondy vydávané i spravované speciálními finančními institucemi. Tyto, na rozdíl od běžných otevřených fondů, vydaly své akcie, které se obchodují na burzách tak, jako cenné papíry jiných veřejně obchodovatelných firem.
ETF a jejich přednosti
Podkladovým aktivem ETF může být takřka cokoliv, ať už se jedná o akcie, komodity, nebo třeba měny. ETF dovolují spekulace na růst a pokles hodnoty daného podkladového aktiva. Ve srovnání s investicí do běžných podílových fondů mají ale mnohem nižší poplatky.
Většina ETF pasivně sleduje složení nějakého tržního indexu, čímž je dosaženo minimalizování rizika lidské chyby. Počítat můžete s přehledností a transparentností, stejně jako s širokou diverzifikací investičního portfolia. V případě, že dojde k poklesu jedné akcie, jiné akcie mohou snadno tento pokles vyrovnat. Tím, že je možné investovat do různých aktiv, je možné se zajistit proti poklesu akciového trhu např. relativně bezpečnými drahými kovy.
Protože jsou ETF jednoduché a dostupné, jsou vhodné i pro ty, kteří s investováním začínají, nebo chtějí investovat menší částky.
Pro mnohé je zajímavé i to, že díky držení investice v podobě ETF alespoň po dobu 3 let, je možné vyhnout se dani z kapitálových zisků. Předností mají ETF více, tyto však patří k těm hlavním.
Nevýhody ETF
I u ETF, jako u všeho ostatního, můžeme najít jisté nevýhody. K těm patří např. nižší dividendový výnos ve srovnání s dividendovými akciemi. Nevýhodou je i nižší likvidita v porovnání s akciemi, nebo ne vždy dokonalá diverzifikace. ETF samotné nejsou zcela bez rizika, jako i ostatní typy investování.
Jestliže s investováním začínáte, i o ETF si přečtěte co možná nejvíc informací a používejte strategii pravidelného investování, která pomáhá snížit případné riziko ztrát na minimum.